[ad_1]
След като прекараха две седмици в наводнена пещера в Тайланд, някои от 12-те момчета, блокирани под земята заедно със своя треньор по футбол, бяха спасени при изключително трудна операция, която може да продължи още дни, пише в. "Ню Йорк таймс."
Водолази започнаха вчера да извеждат децата от пещерата по дълги, тесни коридори, които представляват предизвикателство дори за най-опитните специалисти. Усилията за изваждането на момчетата и техния треньор се превърнаха в една от най-завладяващите спасителни операции през последните години, приковала вниманието на целия свят, отбелязва американското издание, предава БТА.
Спасяването на четири от момчетата беше обнадеждаващо развитие в продължаващата от две седмици драма, изтъква в. "Файненшъл таймс."
По-рано се обмисляха различни други варианти за изваждането на децата, включително да се чака месеци, докато те възвърнат силите си и докато приключи дъждовният сезон в Тайланд.
Спасителите обаче решиха да действа бързо заради очакваните поройни дъждове в района, а и и защото кислородът в пещерата намалява поради многото хора, които влизат в нея. Бивш тайландски военноморски тюлен умря в петък, докато поставяше кислородни бутилки в пещерата, която е дълга 10 км, посочва британското издание. [19659004] След изваждането на четирите момчета спасителната операция беше временно прекратена, докато водолазите се възстановят. Властите заявиха, че усилията за спасяването на останалите деца и техния треньор ще бъдат подновени при наличието на подходящите условия и след като водолазите имат между 10 и 20 часа, за да се подготвят за следващо влизане в пещерата, отбелязва британският в. "Индипендънт."
Според данни, представени от тайландските власти, всяко от момчетата е било прикрепено към водолаз плюс още един, разположен зад него. По този начин те са се придвижвали през тъмните, мътни води в пещерните коридори. Всяко от децата е имало лицева маска, свързана с кислородна бутилка, посочва в. "Вашингтон пост".
Длъжностни лица казаха, че условията веее най-добри. Нивото на водата в пещерата е било най-ниското от началото на мисията, а първите няколко пещерни камери, през които е трябвало да се мине и които преди няколко дни са били наводнени, са били сухи. Нивото на кислород също така се е стабилизирало, след като е имало опасения, че камерата, в която е била групата, се е пълнила с въглероден диоксид от участниците в спасителната операция.
Драмата на спасяването приковава вниманието на целия свят и кара експерти от различни места да обмислят възможни варианти за изваждане на блокираните в пещерата. Изпълнителният директор на компанията "Спейс екс" Илон Мъск каза, че екипът му изпробва миниподводница, която е достатъчно малка, за да минава през тесни пролуки, посочва американското издание.
[ad_2]
Source link