Astronomer ir vėl patvirtino, kad A.Einsteinas buvo teisus



[ad_1]

Tai buvo padaryta stebint supermasyvios juodosios Skyles gravitacinį poveikį Salia skriejančiai žvaigždei.

Vokietijoje gimusi teorinės fizikos legenda postulavo, kad didelės gravitacinės Jegos gali ištempti Šviesa, panašiai kaip pravažiuojantis traukinys iš pradžių spaudžia o paskui ištempia garso bangas, todėl girdime jo švilpuko tono pasikeitimą

Maxo Plancko Kosmoso fizikos institute vadovaujamo konsorciumo GRAVITY tyrėjai suprato, kad turi "tobulą laboratoriją" A.Einsteino teorijai patikrinti – juodąją skylę Sagittarius A *, esančią Paukščių Tako center.

Juodosios skylės tokios tankios, kad jų galinga gravitacija gali įkalinti net šviesą. Supermasyvios Sagittarius * masė yra 4 mln. kartų didesnė už mūsų Saulės. Ši juodoji skylė – didžiausia mūsų Galaktikoje

Astronomer gegužės 19 dieną stebėjo, kaip žvaigždė S2 daugiau kaip 25 mln. km per val. greičiu praskrieja netoli šios juodosios skylės.

Mokslininkai įvairiais prietaisais apskaičiavo žvaigždės greitį ir padėtį, tuomet palygino duomenis su A.Einsteino prognoze, kad gravitacija ištemps šviesos bangas. Šis efektas, kurio Newtono dėsniai neaprašo, vadinamas raudonuoju gravitaciniu poslinkiu.

"Rezultatai tobulai atitinka Bendrąją reliatyvumo teoriją" ir yra "didelis proveržis, siekiant geriau suprasti stiprių gravitacinių laukų poveikį", pažymėjo tyrėjų komanda. Šio tyrimo išvados skelbiamos penktadienį pasirodžiusiame žurnalo "Astronomy & Astrophysics"

Mokslininkai tokį efektą išmatavo pirmą kartą

Europos Pietų observatorija (ESO), naudodamasi savo Ypač dideliu teleskopu (Very Large Telescope, VLT) Čilėje, 2016 metais taip pat stebėjo, kaip S2 praskrieja pro Sagittarius A *, bet tuomet naudoti instrumental buvo nepakankamai jautrūs, kad užfiksuotų raudonąjį gravitacinį poslinkį.

"Praėjus daugiau kaip 100 metų po straipsnio su bendrojo reliatyvumo lygtimis paskelbimo Einsteinas ir vėl pasirodė esąs teisus – gerokai psivaizduoti ypatingesnėje laboratorijoje nei galėjo ", – sakoma ESO pareiškime.

Astronomai jau naudojasi kitu A.Einsteino bendrosios reliatyvumo teorijos išpranašauti efektu – kad juodoji skylė gali užlenkti pro ją sklindančius šviesos spindulius. Vadinamuoju gravitaciniu lęšiu mokslininkai naudojosi norėdami pažvelgti, kas yra už juodųjų skylių.

Astronomai tikisi, kad naujausią A.Einsteino teorijos patvirtinimą galima bus prisaikyti praktiškai – stebėti S2 trajektorijos pokyčius dėl gravitacijos. Sav 1965 [[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[

Konsorciume Maxo Plancko institute partneriai buvo prancūzų tyrimų institutas CNRS, Paryžiaus observatorija, keli Prancūzijos universitetai, Portugalijos astrofizikos centras CENTRA.

[ad_2]
Source link