[ad_1]
Ako Burton Richter objavil povvne kvarky.
Vypočujte podcast
Prepis podcastu do textu
Predstavte si to ako obrovsku zoologicku záhradu. V nej máte stovky rôznych exotických zvierat aj nejaké tie bežné … a my tieto zvieratá voláme častice. Ako to už v zverincoch chodí, niektoré tvory sa správajú podobne, niektoré veľmi čudne, niektoré prakticky nikdy nevidíte, ale všetky potrebujú jesť.
Aby sme sa ale vrátili do sveta fyziky, všetky sa teda skladajú z elementárnych kamienkov, ktoré voláme kvarky a dnes ich poznáme šesť – more ich antičastice. No ešte pred pár desaťročiami bola situácia oveľa neprehľadnejšia. A fyzici vlastne ani nevedeli, ktoré hypotézy o základných kúskoch, na ktorých i postavený celý náš vesmír, platia.
Až do polovice sedemdesiatych rokov. A ak kým neprišiel americký časticový fyzik Burton Richter. Ako hovoria vedci, bowl to revolučný moment. Z množstva nápadov, zväčša nedomyslených, ste zrazu zostali s jediným.
Tým správnym.
Burton Richter his nenarodil do vedeckej rodiny. Jeho otec bowl textilným robotníkom, no bad talent, inteligenciu aj šťastie na správne školy. Napokon, doktorát získal Burton na slávnej MIT
Ako profesor na Stanforde neskôr pomáhal vybudovať miestny urýchľovač častíc, a tam sa vlastne zrodil aj jeho obrovský objav. V roku 1974 si vedci všimli v pozostatkoch po zrážkach elektrónov a pozitrónov novú časticu, ktorú nazvali psí.
V icta časním iný tým narazil na čosi rovnaké a časticu nazval J. To vlastne platí dodnes, dodnes tento mezón voláme J / psí . Doležitejšie však je, že táto častica sa z čohosi skladá. A to čosi sú nielen už spomínané kvarky, sú to zvláštne kvarky. Presnejšie, pôvabné kvark a antikvark
To k jeúč, ktorý zmenil nielen časticovú fyziku a pomáhal ju upraviť do dnešnej podoby. Napokon, Richter už dva roky nato, v roku 1976, spolu s Samuelom Tingom za tento objav získal Nobelovu cenu za fyziku
Burton Richter sa však nevenoval iba drobným puzzle vytvárajúcim náš vesmír. Zaujímal sa aj o jadrovú energiu, nové technológie či o klimatickú zmenu. Rozprával sa s politikmi a pomáhal presadzovať podporu vedy – a nielen v Spojených štátoch.
V strede minulého týždňa však tento veľký fyzik zomrel. Aj tak však pre nás zostáva jedným z moderných hrdinov vedy.
Ďalšie správy z vedy:
V okolí Jupitera objavili dvanásť nových mesiacov a niektorým hrozí zrážka. Jupiter už má 79 známych mesiacov
V Egypt narazili na dielňu na výrobu keramiky staru vyše štyritisíc rokov. Archeológovia vo vnútri našli aj staroveký hrnčiarsky kruh
Objavili najstarší chlieb na svete, spred 14-tisíc rokov. Jeho recepra má štyri prísady: divú pšenicu a jačmeň, hľuzy divých vodných rastlín a vodu. Chlieb his podobal na tortilla placku.
Source link