Парламентът отказа на БСП да освободи шефа на КЕВР



[ad_1]

Иван Иванов отеля при гласуването на искането на БСП за отстраняване, сн. БГНЕС

<! –


Иван Иванов отеля при гласуването на искането на БСП за отстраняване, сн. БГНЕС

->
   


БСП получи отказа на останалите парламентарни партии да освободи предсрочно от поста му председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. В четвъртък 125 депутата гласуваха против предложението на социалистите, трима се въздържаха и само 63-ма от социалистите бяха "за". [19659006] Два часа и половина продължи дебатът по поисканата оставка на Иванов, мотивирана от БСП с това, че ръководената от него комисия не се произнася по подписката на социалистите за прекратяване на сделката за покупката на електроразпределителната мрежа и доставчика на ток на ЧЕЗ у нас от пазарджишката фирма "Инерком". Миналата седмица Иванов обясни в пленарна зала, че енергийният регулатор не се произнася по подписки, които при това съдържат в себе си решение, определи действията на БСП като политически натиск и кризисен пиар. Той допълни, че даденото на КЕВР законово правомошие да се произнася по сделки за над 20 на сто от лицензирани от комисията дружества не може да бъде изпълнено, тъй като няма определени критерии за извършването на подобни оценки [19659006] Според левицата обаче Иванов отказва да изпълни законовото си задължение да се произенес по сделката и го обвинява, че така прикрива фирмата на Гинка Върбакова., зад която стоят частни интереси, подкрепени от правителството на Бойко Борисов.

ГЕРБ обвини БСП, че упражнява политически натиск върху КЕВР с те и 200 хиляди подписа срещу сделката за продажба на ЧЕЗ. Управляващите посочиха, че промените в Закона за енергетиката не работят без конкретни критерии и именно това е казал Иван Иванов от парламентарната трибуна.

Освобождаването само на председателя на КЕВР няма да доведе до промяна на политиката на регулатора, който е колективен орган. Тщ пщ пр пб пб пб пб пб .б .б .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н .н. Той предложи промени в Закона за енергетиката, с които да се редуцира съставът на регулатора и да бъде избран нов.

Не може без критерии да се прилага законът и искането за освобождаване на Иванов е политическо, смятат от ДПС. "Отговорността за приемането на изменението в закона е на НС, без ДПС. Ние не бяхме съгласни и не гласувахме" посочи техният представител Рамадан Аталай. "Всички вкупом влязохте в чувала", коментира той. По думите му, най-слабият във веригата, когото БСП можели да атакуват, се е оказал Иван Иванов.

От "Воля" посочиха, че след поправката в закона патриотите е трябвало да внесат и съответните критерии за произнасяне на КЕВР. Нека всички да си признаем, че това, което сме гласували, е една поправка, която няма как да работи и да не си измиваме ръцете с КЕВР, призова Пламен Христов.

Искрен Веселинов от "Обединените патриоти) обясни, че са предложили текстове, които да доразвият логиката на закона, но идеята на специалната комисия за контрол на енергийния регулатор е била тези текстове да се обсъдят в Министерството на енергетиката. Законът трябва да се изпълнява, въпросът е дали е дошъл моментът да се изпълнява, коментира той.

Докато не се стигне до сделка, ко мисията не би следвало да се произнася, смята още Веселинов.

Делян Добрев от ГЕРБ отново посочи, че от ГЕРБ са гласували този текст от Закона за енергетиката, за да угодят на опозицията. Той определи искането на левицата за оставка на Иванов като продължение на натиска с подписката, внесена в КЕВР.

Добрев попита Драгомир Стойнев от левицата дали се е подписал срещу сделката за ЧЕЗ. Писмено сте поискали от регулатора да не дава съгласие за разпореждане с имуществото на ЧЕЗ, коментира бившият енергиен министър. [19659006] Стойнев – също бивш министър на енергетиката, обвини Гарб и Иван Иванов в перфектно взаимодействие между управляващите и една независимии институция ". По думите му това още повече показва, че регулаторният шеф изобщо не е независим, а е зависим от управляващите

ГЕРБ управляват, за да угодят на опозицията -. Интересна теза, която заслужава внимание, не пропусна да подсили тезата на Стойнев лидерът на БСП Корнелия Нинова. Най-накрая опозиция получи признание, посочи тя.

Нинова коментира и защитата на Иван Иванов от страна на работодателските организации и производителите на електроенергия, които се обявиха против намеса в работата на регулатора и смяната му в момент на важни реформи на пазара, свързани с либерализацията. Според тях това може да доведе до сътресения в сектора.

"200 хиляди българи да си кажат свободно мнението е натиск, политическа партия да поиска изпълнение на закона е натиск, а онези, чиято печалба зависи от решенията на КЕВР, да се произнасят по този спор и да защитават КЕВР, не е натиск "коментира тя.

" Приехме закон. Комисията трябва да изпълнява този закон, а ако критериите не са ѝ ясни, тя има правомощия да направи подзаконов нормативен акт, както е правила Коми наредби . Сията не си е свършила работа Правителството не си е свършило работата, защото пред нас г-н Иванов каза: "Аз поисках външна юридическа помощ и на този етап не ми е предоставена такава" Защо, уважаемо правителство, не сте осигурили юридическа помощ. на КЕВР – умишлено или случайно "продължи с атаката си Нинова

." Правителство и КЕВР не си вършат работата Нищо друго да нямаше в този спор, само това писмо на всички играчи в енергетиката, в защита на комисията, която?. защитавала "добре" интересите на обществото, е достатъчен и за най-непредубе ения човек да разбере- за какво става дума – нежелание на изпълнителната власт и на КЕВР да се изпълни законовото задължение, защото искат да прикрият сделката за ЧЕЗ, зад която стоят частни интереси, подкрепени от правителството на Бойко Борисов "заяви лидерката на социалистите.

Полезна ли ви беше тази статия

Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно -. аналитична медия

    Подкрепете ни
    

[ad_2]
Source link