Home / Sports / Wimbledon 2019 in semifinal: Serena Williams in Barbora Strycova – live! | sport

Wimbledon 2019 in semifinal: Serena Williams in Barbora Strycova – live! | sport



Central Court

13:00: (8) Elina Svitolina (Ukr) to (7) Simona Halep (Roma), (11) Serena Williams (USA) to Barbora Zahlavova Strycova (Cze), (3) Raven Klaasen (Rsa) and Michael Venus (Nzl) in (2) Juan Sebastian Cabal (Col) and Robert Farah (Col)

N ° 1 court

1:00 pm: (11) Nicolas Mahut (Fra) and Edouard Roger-Vasselin (Fra) in Ivan Dodig (Cro) and Filip Polasek (SVK), (1) Bruno Soares (Bra) and Nicole Melichar (USA) at Matwe Middelkoop (Ned) & Zhaoxuan Yang (Chn), Robert Lindstedt (Swe) & Jelena Ostapenko (Lat) at (12) Franko Skugor (Cro) & Raluca Olaru (Rom)

No 2 Short

11:00 am: Jeremy Bates (Gbr) and Andrew Castle (Gbr) to Wayne Ferreira (Rsa) and Mark Woodforde (Aus), Anne Keothavong (Gbr) and Arantxa Sanchez-Vicario (Spa) in Iva Majoli (Cro) and Magdalena Maleeva (Bul ), (5) Wesley Koolhof (Ned) and Kveta Peschke (Cze) at Artem Sitak (Nzl) and Laura Siegemund (Germany), Mansour Bahrami (Irn) and Chris Wilkinson (Gbr) at Jonas Bjorkman (Swe) & Todd Woodbridge ( aus)

No 3 Short

11:00 am: Anton Matusevich (Gbr) in (8) Shintaro Mochizuki (Jpn), (1) Emma Navarro (United States) in (6) Natsumi Kawaguchi (Jpn), Nicolas Alvarez Varona (Spa) and Juan Bautista Torres (Arg) in (2) Shintaro Mochizuki (Jpn) and Holger Vitus Nodskov Rune (Day), (3) Natsumi Kawaguchi (Jpn) and Adrienn Nagy (Hun) in Polina Kudermetova (Rus) & Giulia Morlet (Fra)

Court 5

11:00 am: Arthur Fery (Gbr) and Toby Samuel (Gbr) in Taha Baadi (Can) and Filip Cristian Jianu (Roma), Savannah Broadus (USA) and Abigail Forbes (USA) in Weronika Baszak (Pol) and Martyna Kubka (Pol), Eliot Spizzirri (United States) and Tyler Zink (United States) at Jacob Fearnley (Gbr) and Connor Thomson (Gbr), Holly Fischer (Gbr) and Matilda Mutavdzic (Gbr) at (7) Chloe Beck (United States) & Emma Navarro (United States)

Court 6

11:00 am: Linda Fruhvirtova (Cze) and Kristyna Lavickova (Cze) in (2) Alina Kharaeva (Rus) and Anastasia Tikhonova (Rus), Funa Kozaki (Japan) and Amarissa Kiara Toth (Hun) at Carlota Martinez Cirez (Spa) & Ane Mintegi Del Olmo (Spa), Flavio Cobolli (Ita) & Dominic Stephan Stricker (Swi) at Brandon Nakashima (USA) & Valentin Royer (Fra), Cannon Kingsley (USA) and Alexander Zgirovsky (BEL) at (6) ) Shunsuke Mitsui (Jpn) and Keisuke Saitoh (Jpn)

Court 8

11:00 am: Polina Kudermetova (Rus) to Daria Snigur (Ukr), Dalibor Svrcina (Cze) to Carlos Gimeno Valero (Spa), (1) Jonas Forejtek (Cze) and Jiri Lehecka (Cze) to Tristan Schoolkate (Aus) & Dane Sweeny (Aus), (8) Hurricane Tyra Black (United States) and Shavit Kimchi (Isr) to Aubane Droguet (Fra) & Selena Janicijevic (Fra)

Court 12

11:00 am: (4) Martin Damm (United States) to (10) Carlos Alcaraz Garfia (Spa), (10) Alexa Noel (United States) to Priska Madelyn Nugroho (Ina), (3) Martin Damm (United States) USA) & Toby Kodat (USA) by Andrew Paulson (Cze) & Eric Vanshelboim (Ukr), Kamilla Bartone (Lat) & Oksana Selekhmeteva (Rus) at Robin Montgomery (USA) & Maria Camila Osorio Serrano (Col)

Court 18

11:00 am: (17) Harold Mayot (Fra) at Illya Beloborodko (Ukr), Elsa Jacquemot (Fra) at (4) Diane Parry (Fra), (7) Liam Draxl (Can) and Govind Nanda (USA) at Baptiste Anselmo ( Fra) and Loris Pourroy (Fra), Valentina Ryser (Swi) and Alexandra Vecic (Ger) at (4) Joanna Garland (Tpe) & Sohyun Park (Kor)


Source link